New Page 1
Aydınlatma Ürünleri Kalıpları
İlaç Ve Ambalaj Kalıpları
Otomotiv Yedek Parça Kalıpları
Zamak Bağlantı Elemanları Kalıpları
Pet Ve Plastik Şişirme Kalıpları

 

Binay Kalıptan > Haberler

     Otomotiv Yan Sanayicilerinin Rusya Endişesi

 


Resim Ayrıntısı Yoktur.

Haber Detayı

  

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Ömer Burhanoğlu, uygulanan vergi kolaylığı sebebiyle dünyaca ünlü 20 büyük firmanın yatırım için Rusya’nın kapısında beklediğini, bu durumun sektör için büyük bir risk olduğunu söyledi. Burhanoğlu, belirsizlik sebebiyle yabancı yatırımcı çekmekten çok eldeki yabancıyı kaçırmaktan endişe ettiklerini bildirdi.

 

“Rusya büyük tehdit”

 

Gelişen otomotiv sektörüyle birlikte Türkiye’nin gelecek vadeden sektörleri arasında yer alan taşıt araçları yan sanayinin giderek ağırlaşan enerji ve işçi maliyetleri sebebiyle yeni açılımlar geliştirmek için çabaladığını dile getiren Ömer Burhanoğlu, dünyadaki resesyon sebebiyle de sektörün zor günler yaşadığını bildirdi. Türkiye'deki son ekonomik durumu değerlendiren Burhanoğlu, Rusya'daki gelişmelere dikkat çekerek, "Bu ülke, uyguladığı vergi politikası ile araç satışlarını patlattı. Yeni bir yan sanayi ve yedek parça pazarı doğuyor. 20 tane büyük yatırımcı kapısında bekliyor. Bize çok daha ciddi yeni rakipler doğacak" dedi.

 

“Avrupa’da ekonomi giderek yavaşlıyor”

 

Batı Avrupa'da bir süredir otomotiv sanayinde ciddi bir durağanlık ve üretim adetlerinde düşüş yaşandığını belirten Burhanoğlu, Türk otomotiv sanayinin ihracatının yüzde 70'ini bu pazarlara yaptığını ve sıkıntıyı kendilerinin de daha net hissetmeye başladıklarını vurguladı. Batı Avrupa pazarı durgunluğunun 2009 yılında da devam edeceğini öngördüklerinin altını çizen Burhanoğlu, sektörle ilgili endişelerinin her gün artarak devam ettiğini söyledi İç pazardaki sıkıntılara da değinen Burhanoğlu, Türkiye'deki kur politikasından işçi maliyetlerine, hammaddeden lojistiğe, hatta son günlerdeki yüzde 15'lik enerji zammından çok etkilendiklerini ve uzun vadede  ayakta kalmanın imkansızlığını dile getirdi.

 

“Yabancı sermayeyi neden kaybedelim”

 

Burhanoğlu, Türkiye'nin lokomotif sanayilerinin en başında gelen otomotiv sektörünün; ihracatta lider, kayıtiçi bir sanayi olarak faaliyette bulunmasına rağmen uzun vadede gelecek planlarını acilen yeniden gözden geçirmesi gerektiğini kaydetti. Burhanoğlu, "Özellikle yabancı sermayeli firmalarımızdan bir kısmında daralma ve taşınma kararları alınmaya başlandığı duyumları bize geliyor. Ülkemizde ciddi istihdam oluşturan, vergisini son kuruşuna kadar ödeyen bu yabancı sermayeyi neden kaybedelim? Yerli tedarikçilerimiz kendi öz varlıkları ve sermayeleri ile direniyorlar ama bu süreç ne kadar devam edecek? Küresel rekabete ayak uydurabilmek için savaş veriyoruz ancak artık düşük maliyetli değil, yüksek maliyetli ülkelerin temsilcileri ile aynı masada oturuyoruz" şeklinde konuştu. 

 

“Acil eylem planı bekliyoruz”

 

Tek sorunun ana tedarikçilerinden kaynaklanmadığına da işaret eden Burhanoğlu, otomotiv sanayinin sürdürülebilir olması için hükümete ilettikleri çözüm önerileri çerçevesinde acil bir eylem planı beklediklerini, aksi halde eldekini yitirme ile de karşı karşıya kalacaklarını söyledi. Burhanoğlu sektörün değer zinciri içinde çalıştığını ve ana tedarikçilere hizmet eden KOBİ’ler olduklarına dikkat çekerek, “Ancak elimizdekini de kaybetme riski ile karşı karşıyayız. Uzun süredir Rusya'daki iç pazarın güçlü olmasının nasıl yeni yatırımları çekmeye yeterli olduğundan bahsediyoruz. Neden?  Çünkü uyguladığı vergi politikası ile araç satışlarını patlattı. Yeni bir yan sanayi ve yedek parça pazarı doğuyor. 20 tane büyük yatırımcı kapısında bekliyor. Önümüzdeki yıllarda 3 milyon adet araç satışından bahsediliyor. Şimdi kazanan Rusya mı Türkiye mi?  Önümüzdeki dönemde tedarikçi parkı da gelişecek ve bize çok daha ciddi yeni rakipler doğacak" uyarısında bulundu

  

  

Diğer Haber Başlıklarımız

ENGLISH
 

Ana Sayfa | Firma Profili  |  Plastik Kalıp Sanayi |  Referanslarımız |  Makinelerimiz  | Bizden Haberler İletişim
özel stand tasarımı | web tasarım | www.rsmdizayn.com

Design by
 
RSM
 

 

Language :